skip to Main Content

Alman İşbirliği & Giz & Goethe Enstitüsü
"Creative Time" Sosyal Uyum Projesi (2018-2019)

Bilim İletişimi
Eğitmen Eğitimi Modülü

Alman Kalkınma Ajansı, Goethe Enstitüsü ve Bilim Sende işbirliği ile ev sahibi topluluklarda yaşayan mülteci ve dezavantajlı grupların sosyal ve kültürel aktivitelere eşit bir şekilde erişmelerini sağlamak adına Gaziantep ve Mardin’de görev yapan fen&teknoloji eğitmen adayları için Bilimsel Düşünce ve Bilim İletişimi Eğitimleri gerçekleştirildi.

Kurucumuz Onur Berk Arslanoğlu tarafından verilen; Bilimsel Düşünce, STEM ve MAKER uygulamalarının merkeze alındığı eğitimlerde;

  • Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nden 24 Eğitmen,
  • GASMEK bünyesinde görev alan 14 Eğitmen,
  • Mardin Müzesi’nde görev alan 14 Eğitmen,

Toplamda 16 gün (64 saat) süren eğitimlere katıldı ve öğrendikleri aktiviteleri süreç boyunca çocuklar ile paylaştılar. Bu şekilde Gaziantep ve Mardin’den yaklaşık 1000 öğrenci proje süresince STEM ve Maker aktiviteleri ile tanışma fırsatı yakaladı. Gaziantep ve Mardin’de kurulan bilim odaları ile bu imkanlardan daha fazla çocuğun yararlanması için de bir fırsat yaratıldı.

Eğitim İçerikleri

STEM Eğitmen Eğitimi

Katılımcılarla bilim ve bilimsel yöntem, bilimin aktarımı, katılımcı ve informal eğitim yaklaşımları, bilimsel konuların sunumu hakkında bilgiler verildi ve çeşitli seviyelerdeki öğrencilere yönelik, farklı başlıklarda uygulanabilecek atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

MAKER Eğitmen Eğitimi

Öğrencileri üretmeye ve tasarlamaya yöneltmek adına yeni maker teknolojilerine dair kapsamlı bilgilendirmenin yanı sıra, bilgisayarlı ve bilgisayarsız kodlama aktiviteleri, robotik kodlama eğitimleri, yapay zeka uygulamaları, 3B tasarım, 3B yazıcı kullanımı, ahşap işleme tezgahları eğitimi, icat çıkarma atölyeleri gerçekleştirildi. Bu atölyelerin gençlerle uygulanabilmesi için de bir müfredat hazırlığı sunuldu.

Bilim İletişimi Eğitimi

Bilim İletişimi, bilim ile ilgili konularda uzman olmayan yetişkin ve genç bireylere bilim dünyasının gündemini ve bilimsel düşünceyi ulaştırma çalışmaları şeklinde tanımlanabilir. Bu amaç doğrultusunda herkesin ilgisini çekebilecek, bilimi insanlara sevdirecek uygulamalar ve projeler üzerine çalışıldı ve bu eğitimleri gerçekleştirecek eğitmenlerin sunum becerileri geliştirildi.

Foto Galeri

Back To Top